facebook
cris

Kooperatywa.ong.pl

Informacje

Greengo: spółdzielnia mocno alternatywna

2015-02-16

- Chcieliśmy, żeby dzięki spółdzielni, wszyscy, którzy ją tworzą mogli realizować swoje pasje i przekuwać je w sukces ekonomiczny - o pomyśle na artystyczną działalność spółdzielni socjalnej Greengo z Dąbrowy Gorniczej, opowiada jej prezes, Darek Ryczkowski.

Red.: Alternatywne wydawnictwo, księgarnia i galeria to nietypowy pomysł na działalność spółdzielni socjalnej. Jak powstał i czym się inspirowaliście?

Darek Ryczkowski: A ostatnio sklep z yerba mate i pracownia sitodruku... Chociaż formalnie jako spółdzielni stuknął nam dopiero roczek, tak naprawdę działamy już od kilku lat w kręgach lokalnego środowiska twórczego. To, co mnie osobiście zainspirowało to zetknięcie z takimi inicjatywami, realizowanymi w Europie. Miałam okazję zobaczyć, jak działało schronisko, prowadzone w Hiszpanii w Pirenejach przez spółdzielnię socjalną czy działalność spółdzielni, która tłoczyła oliwę na Sycylii. Ten pomysł dojrzewał i w końcu zdecydowaliśmy się na sformalizowanie działalności. A takim głównym impulsem było chyba to, że jeden z naszych przyjaciół skończył pisać książkę i jako środowisko artystyczne postanowiliśmy ją sami wydać

Red.: I udało się?

Darek Ryczkowski: Zdecydowanie. Książka [„Żyranci” Roberta Strzały – przyp. red] spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. Opowiada o historii lokalnego środowiska muzycznego na przestrzeni kilkunastu lat. Po wydaniu odbyła się premiera w klubie muzycznym Remedium, podczas której zorganizowaliśmy koncert i udało nam się reaktywować na ten jeden dzień kilka zasłużonych dla środowiska składów muzycznych, więc było to spore wydarzenie. Jeden z naszych przyjaciół, Tymon Tymański, czytał fragmenty książki na antenie Radia Roxy... Było fajnie. Aktualnie przygotowujemy audiobooka na podstawie książki, gdzie głównym lektorem będzie Hubert "Spięty" Dobaczewski z Lao Che. W tym roku wydaliśmy też płytę zespołu „Pieniądze”, która jest zapisem koncertu, który zorganizowaliśmy w podziemiach Kopalni Sztygarka w ramach Festiwalu  Industriada.

Jakie są inne plany wydawnicze na najbliższy czas?

Darek Ryczkowski: W tym roku planujemy wydanie kolejnej publikacji, do której będzie dołączona gra planszowa związana z fabułą książki oraz stuleciem miasta, w którym przyszło nam działać. Poza tym mamy zamiar wydać debiutancką płytę zespołu „Mały Lekki Ojciec”, o którym za chwilę będzie głośno. Planujemy spróbować pozyskać środki za pomocą jednego z portali społecznościowego finansowania. Na razie nie chcemy zdradzać więcej, ale zachęcamy do śledzenia naszej strony.

Ale działalność wydawnicza nie jest jedynym obszarem działalności spółdzielni. Czym jeszcze się zajmujecie?

Darek Ryczkowski: Chcieliśmy, żeby dzięki spółdzielni, wszyscy, którzy ją tworzą mogli realizować swoje pasje i przekuwać je w sukces ekonomiczny. Prowadzimy wydawnictwo, księgarnię alternatywną z wydawnictwami książkowymi i muzycznymi, z kulturą niezależną. Galerię z pracami lokalnych twórców, organizujemy koncerty i wydarzenia kulturalne. Kilku naszych członków interesuje się zdrowym żywieniem, dlatego od niedawna uruchomiliśmy sklep z  yerba mate i wszystkimi akcesoriami do tradycyjnego sposobu picia tego napoju. Kolejnym z pomysłów było wypuszczenie serii fanowskich koszulek, na które mieliśmy zamówienia od przyjaciół i sympatyków z całej Polski, dlatego musieliśmy bardzo szybko podpisywać umowę z firmą kurierską. I tak się rozwijamy. Aktualnie spółdzielnia zatrudnia cztery osoby na etacie. Od lutego dzięki pożyczce z Towarzystwa Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych zatrudnione zostaną kolejne 3, 4 osoby. Chociaż na razie nie ma może jakichś spektakularnych sukcesów biznesowych, ale gromadzimy wokół siebie coraz więcej fajnych osób.

Kim są klienci spółdzielni?

Darek Ryczkowski: Wiele osób. I to różnych. Ci którzy przychodzą np. na nasze koncerty i wydarzenia, które są związane ze środowiskiem artystycznym miasta i regionu. W sklepie jednak ten przekrój klienteli jest już znacznie większy. Ze względu na zamówienia z innych części kraju, aktualnie tworzymy sklep internetowy, który będzie gotowy lada moment. Zapraszamy wszystkich do śledzenia naszej strony.

Podziemny koncert w kopalni ćwiczebnej "Sztygarka" zorganizowany przez spółdzielców z Greengo:

czytaj więcej

Galeria

  • Greengo: spółdzielnia mocno alternatywna