facebook
cris

Kooperatywa.ong.pl

Informacje

Zainspiruj się: z wizytą w Pracowni Rzeczy Różnych

2015-05-11

Pracownia Rzeczy Różnych SYNAPSIS to pierwsze w Polsce przedsiębiorstwo społeczne dla osób z autyzmem. Powstają tu rzeczy unikatowe, „szyte na miarę” – krótkie serie lub pojedyncze egzemplarze przedmiotów, które łączą w sobie estetykę i etykę.

Założyciele Pracowni to członkowie warszawskiej Fundacji Synapsis. Jak sami wspominają: „Wiedzieliśmy, że >nasze dzieci< dorosną, a w Polsce nie ma żadnego systemu, który dawałby im szansę na zatrudnienie. Myśleliśmy o stworzeniu ośrodka typu: Dom i Praca, troszeczkę obserwowaliśmy to, co się dzieje w Europie Zachodniej, gdzie takie miejsca istnieją od dawna. Idea przedsiębiorstwa społecznego powstała, gdy pojawił się EQUAL, który dawał możliwość sfinansowania takiej inicjatywy. No i promował partnerstwo, co jest dla nas też niesłychanie ważne. Wystartowaliśmy w konkursie dostaliśmy dofinansowanie, pieniądze dołożył Urząd Marszałkowski i stało się. Zbudowaliśmy przedsiębiorstwo” ¹.

W 2004 r. ruszył projekt „Partnerstwo dla Rain Mana”, w ramach którego instytucje z trzech sektorów (organizacje pozarządowe, firmy prywatne oraz administracja publiczna) wspólnie zaczęły tworzyć modelowe przedsiębiorstwo społeczne dla osób z autyzmem. W projekcie uczestniczyli także partnerzy międzynarodowi. Budowa ruszyła w 2005 roku w Wilczej Górze pod Warszawą. Ostatecznie Pracownię otwarto w marcu 2007 roku.

Pracownia zatrudnia 24 osoby dorosłe z autyzmem, które same o siebie nazywają  Pracownikami Różnych Rzeczy. W przedsiębiorstwie działają pracownie drewna, witrażu, ceramiki, papieru, ogrodu i eksperymentalna.  Jednym z jego mocnych filarów są profesjonalne usługi poligraficzne. W ramach pracowni ceramiki, witrażu i stolarskiej powstają oryginalne wyroby rękodzielnicze. Ponieważ specyfika autyzmu nie pozwala na produkcję masową w Pracowni powstają pojedyncze egzemplarze lub krótkie serie przedmiotów. Dzięki temu jednak ma się świadomość ich unikatowości. Każda wytwarzana rzecz musi jednak łączyć w sobie dwa elementy: po pierwsze – proces produkcji musi być dostosowany do umiejętności osoby z autyzmem, po drugie – musi prezentować naprawdę dobrą jakość i odpowiadać na potrzeby klientów. Rzeczy Różne podopiecznych Fundacji SYNAPSIS to coś więcej niż tylko unikatowe produkty - kupując je daje się możliwość pracy osobom, które dotychczas nie miały szans na zatrudnienie i uczestnictwo w życiu społecznym. Dla części z nich Pracownia to pierwszy krok na drodze do usamodzielnienia się i podjęcia pracy na otwartym rynku.

Pracowników wspiera  w ich codziennej pracy 24-osobowy zespół trenerów i instruktorów pracy. Ekonomiczną stroną działalności przedsiębiorstwa zajmuje się trzyosobowy zespół biznesowy, w którym pracują: menedżer przedsiębiorstwa, osoba ds. marketingu i projektantka. To uświadamia jak dużego wsparcia wymaga pracownik z autyzmem - osoba taka potrzebuje drugiej osoby, która będzie jej asystentem i która pomoże jej się poruszać w sytuacjach trudnych i niezrozumiałych.
Z racji specyfiki choroby dzień pracy zatrudnionych w Pracowni przewiduje, prócz czasu przeznaczonego na pracę, również czas na rehabilitację, spacer, obiad albo odpoczynek.

Pracownia Rzeczy Różnych to nie tylko miejsce pracy dla osób z autyzmem, lecz również modelowy przykład przedsiębiorstwa społecznego. Zarząd Spółdzielni i członkowie fundacji zgodnie przyznają, że nie chcą być monopolistami. Pracownia to swego rodzaju „laboratorium” służące do wypracowywania optymalnych rozwiązań terapeutycznych, organizacyjnych i biznesowych – takich, które sprawdzą się w polskich warunkach. Spółdzielnia otwarta jest na organizowanie wizyt studyjnych i dzielenie się swoim przykładem w ramach dobrych praktyk podczas konferencji i branżowych spotkań.

Pracownia Rzeczy Różnych SYNAPSIS
ul. Jasna 36A, 05-506 Wilcza Góra (Lesznowola)
Email:  sklep@pracowniasynapsis.pl

Organ prowadzący:
Fundacja SYNAPSIS
ul.Ondraszka 3
02-085 Warszawa
tel. +22 825 87 42

www.pracowniasynapsis.pl
www.sklep.pracowniasynapsis.pl
www.synapsis.org.pl

¹ Cytat pochodzi ze strony www.pracowniasynapsis.plczytaj więcej

Galeria

  • Zainspiruj się: z wizytą w Pracowni Rzeczy Różnych